Dziennikarzu!
Za pomocą pióra, mikrofonu lub kamery pokaż, że Europejski Fundusz Społeczny jest dla ludzi! Konkurs dla dziennikarzy „ludzka twarz EFS” doczekał się już swojej siódmej odsłony.
Organizatorem konkursu jest Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej we współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce.
Dlaczego zorganizowaliśmy taki konkurs?
- aby promować efekty wsparcia z Europejskiego Funduszu Społecznego,
- aby pokazać, jak wiele osób w różnych życiowych sytuacjach może skorzystać ze wsparcia EFS i dzięki tym środkom: podnieść swoje kwalifikacje, wyrwać się z kręgu ubóstwa, zrealizować pomysł na własna działalność gospodarczą.
- aby zainteresować dziennikarzy kwestiami społecznymi i zaprezentować ciekawe inicjatywy zrealizowane dzięki środkom unijnym,
- aby zachęcić do aktywnego uczestnictwa w projektach,
- aby wyjść poza bariery urzędowego języka projektów.
Obecna sytuacja społeczno-gospodarcza jest trudna i dotyka coraz większą rzeszę osób. Dlatego też, znaczna część inwestycji Europejskiego Funduszu Społecznego w latach 2007–2013 skierowana jest na promowanie dostępu do zatrudnienia i integracji społecznej. Szczególny nacisk został położony na grupy młodszych i starszych pracowników, m. in. osób do 30 roku życia, osób w wieku 50+, osób wykluczonych społecznie. Podejmowane są również konkretne działania ułatwiające łączenie pracy i życia rodzinnego.
Ponadto, na wykorzystanie czekają środki unijne z w ramach przyszłej perspektywy na lata 2014-2020. Rolą mediów, które spełniają bardzo istotne funkcje w życiu publicznym, jest pokazanie, że środki EFS są naprawdę dostępne, trafiają do ludzi, do uczestników projektów i potrafią pomóc im w zmianie życiowej sytuacji i w realizacji ich marzeń.
W tegorocznej VII edycji konkursu „ludzka twarz EFS” czekamy na prace, które spełniają kryteria gatunkowe dziennikarskiej formy reportażu. Ponadto, chcemy promować efekty projektów nadzorowanych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013 (PO KL).
Co może stanowić inspirację?
W ramach Priorytetu I, Priorytetu II i Priorytetu V (Działanie 5.4 i 5.5) PO KL Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej odpowiada m.in. za:
- wsparcie dla instytucji rynku pracy i instytucji pomocy społecznej, aby mogły lepiej świadczyć usługi na rzecz obywateli
- pożyczki dla podmiotów ekonomii społecznej
- tworzenie i promocję programów aktywizacji zawodowej i integracji społecznej dla grup w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy, np.: młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym (projekty Ochotniczych Hufców Pracy), osób pozbawionych wolności (projekty Centralnego Zarządu Służby Więziennej), osób niepełnosprawnych (projekty Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych)
- tworzenie programów aktywizacji zawodowej dla członków społeczności romskiej
- wsparcie aktywności zawodowej pracowników 50+ oraz promocję zarządzania wiekiem w przedsiębiorstwie
- programy profilaktyki ochrony zdrowia pracowników (m.in. w zakresie wczesnego wykrywania nowotworów układu moczowo–płciowego u pracujących mężczyzn w wieku 45+ ukierunkowanego na przeciwdziałanie ich dezaktywizacji zawodowej)
- wparcie biur porad prawnych i obywatelskich prowadzonych przez organizacje pozarządowe.
Termin nadsyłania prac w VII edycji konkursu dla dziennikarzy „ludzka twarz EFS”: do 30 kwietnia 2014 r. Wszystkie prace nadesłane na konkurs muszą być opublikowane lub wyemitowane w mediach w okresie od 15 października 2012 r. do 30 kwietnia 2014 r.