Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
11-02-2015

 

          Każdy marzy o niezwykłej podróży po Wszechświecie. 9 lutego 2015 r. w poniedziałek do szkoły przybyło obwoźne planetarium. Siedem klas uczestniczyło w zajęciach astronomicznych. Z myślą o młodszych klasach przygotowany został seans pt. „ Dzieci Pana Astronoma” w oparciu o lekturę Wandy Chotomskiej. Razem z Teleskopką i Teleskopkiem uczniowie wędrowali po niebie i Ziemi odkrywając tajemnice Kosmosu. Poznali gwiazdozbiory i krótkie legendy o nich.

        Oglądali z bliska Księżyc oraz zmiany jego kształtu na niebie. Dowiedzieli się nieco o Układzie Słonecznym i obserwowali gonitwę planet. Nie zabrakło wesołych piosenek i recytacji, pięknie wplecionych w pokaz gwiazdozbiorów oraz planet. Projekcję urozmaicał komentarz Pana Tomasza Lewickiego- astronoma z wykształcenia i z zamiłowania. Człowieka z prawdziwą pasją i bogatą wiedzą. Emocji było wiele. Pod kopułą słychać było co chwilę odgłosy zachwytów.
Uczniowie klasy IV c uczestniczyli w innym pokazie dostosowanym do ich wieku „ Co tam tak świeci”. Nad ich głowami rozświetliły się setki gwiazd układających się w rozmaite konstelacje. Najnowocześniejszy w Polsce cyfrowy projektor pozwolił uczniom spojrzeć w rozgwieżdżone niebo jak w pogodną noc. Mamy nadzieję, że pobudziliśmy małych widzów do rozwijania zainteresowań tematyką Kosmosu. Przy takich zajęciach blednie każdy klasyczny podręcznik. Uczniowie byli zachwyceni.

I jeszcze dla zainteresowanych: 20 marca 2015 r. ( w piątek) zachęcam uczniów z nauczycielami do udziału w obserwacjach częściowego zaćmienia Słońca. To niecodzienne zjawisko będziemy mogli obserwować w całej Polsce. W naszym kraju w maksimum zaćmienia Księżyc zasłoni 70 % tarczy. Przebieg zjawiska dla Dolnego Śląska:

Początek zaćmienia 9:41
Maksimum 10:50
Koniec 12:01

Warto wykorzystać ten dzień do ciekawego spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Do tego zjawiska jednak należy się przygotować zawczasu, a przede wszystkim zachować zasady bezpieczeństwa podczas obserwacji Słońca. Obowiązują nas trzy podstawowe zasady: ostrożność, rozwaga i rozsądek. Nasza dzienna gwiazda jest dla nas najważniejsza w Kosmosie - daje nam światło i ciepło, ale wysyła również promieniowanie, niosące energię , której nadmiar jest dla nas niebezpieczny. Pamiętajcie o tym.
Zaćmienie Słońca możemy obserwować tylko przez: szkło maski spawalniczej – kupujemy w hurtowniach budowlanych (1zł- 2 zł ) lub przez specjalne filtry lub folię do obserwacji Słońca, które można kupić w sklepach ze sprzętem optycznym.
Nie wolno obserwować zaćmienia: gołym okiem, przez lunety, lornetki, okulary słoneczne, przez okopcone szkło, przez dyskietki, klisze rentgenowskie.
Pamiętajcie o tym- świat jest zbyt fajnym miejscem, by stracić wzrok przez nieuwagę lub głupotę. Życzę wszystkim bezchmurnego nieba i udanych obserwacji.

                                                                                                                                                                                                                                                              Wioletta Bućko –wychowawca klasy I d

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...