Krzeszów to mała miejscowość w Kotlinie Kamiennogórskiej na Dolnym Śląsku położona tuż przy czeskiej granicy. Jest znana nie tylko w swoim regionie, ale także w całej Polsce, a nawet w Europie i na świecie.
Miejsce stało się tak popularne dzięki znajdującemu się tu sanktuarium Matki Bożej Łaskawej oraz barokowemu zespołowi obiektów sakralnych tworzących kompleks zabytków klasy zerowej.
23 maja, uczniowie klasy III a i III b SP2 wraz z wychowawczyniami i rodzicami odwiedzili to miejsce. Pierwsza części wycieczki miała charakter religijny. Wszyscy uczestnicy poznali historię i legendy związane z tym miejscem. Według jednej z legend autorem ikony był pustelnik imieniem Krzesz mieszkający nad rzeką Zadrną. Wizerunek mieli pomóc mu stworzyć aniołowie. Polujący w nadgranicznych lasach książę Bolko I Surowy miał znaleźć pustelnię, a zauroczony pięknem obrazu złożyć obietnicę, że w tym miejscu ufunduje klasztor i sprowadzi zakonników. Druga legenda tłumaczy pojawienie się obrazu, również z ingerencją anielską. Wracający z IV Krucjaty do Ziemi Świętej rycerz Benitto z rodu Tankrettów miał wziąć obraz ze zdobytego Bizancjum i przywieźć do rodzinnego miasta Rimini. Stamtąd, za panowania papieża Jana XXII, aniołowie przenieśli obraz do krzeszowskiego klasztoru. W ten sposób tłumaczono bizantyjsko-włoski styl ikony.
Kolejna część wspólnego wyjazdy miała charakter rodzinnego pikniku, podczas którego rodzice zadbali o posiłki, a dzieci w tym czasie poznały rezerwat, Głazy Krasnoludków”, wędrując żółtym szlakiem pod skałkami.
Skalne formacje Głazów Krasnoludów wznoszą się na kilkanaście metrów ponad poziom gruntu. Wchodząc pod górę, na szczyt wzniesienia, wszyscy znaleźli się na krawędzi lasu, z którego jest piękny widok na okolicę, gdzie można podziwiać panoramę Gór Kamiennych. Wspaniała, rodzinna majówka na długo zostanie w pamięci wszystkich uczestników.
Uczniowie składają podziękowania inicjatorowi wyjazdu ks. Markowi Kurzawie oraz rodzicom za wspaniały rodzinny dzień.