W tym roku odbyła się już dziesiąta, jubileuszowa, akcja społeczno-edukacyjna Żonkile, zorganizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Polega ona na tym, że co roku 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim (19.04.1943r.), wolontariusze przekazują społeczności lokalnej papierowe żonkile - symbol pamięci o powstaniu w getcie warszawskim. Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim, który zawsze 19 kwietnia (aż do swojej śmierci w 2009r.), w rocznicę wybuchu powstania, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie bukiet żółtych kwiatów. Muzeum POLIN kontynuuje tę tradycję rozdając podczas każdych obchodów rocznicy powstania tysiące papierowych żonkili. W tym roku my również staliśmy się takimi wolontariuszami i wykonaliśmy własnoręcznie symboliczną liczbę żonkili – 368, by upamiętnić liczbę narodowości żydowskiej mieszkającej w Warszawie przed wybuchem II wś – 368 tysięcy. Przed naszą szkołą pojawiły się również tablice upamiętniające to wydarzenie, jak i nasz udział w ogólnopolskiej akcji. Na lekcjach historii odbyły się z kolei zajęcia tematyczne, na których nasi uczniowie dowiedzieli się o przyczynach i skutkach, trwającego 27 dni powstania w getcie warszawskim ( 19.04.1943r. – 16.05.1943r.). Bazą tematyczną stały się zasoby Muzeum POLIN, a tematem przewodnim akcji była w tym roku miłość.
O różnych barwach miłości w czasach zagłady można posłuchać 28 kwietnia br., o godz. 18.00, Żydowskie ABC – Miłość w pamiętnikach i wspomnieniach gettowych na Facebooku. Spotkanie z dr Ewą Wiatr i Paulą Sawicką poprowadzi gospodarz cyklu – Piotr Kowalik, realizatorem jest Muzeum Żydów Polskich POLIN.
Akcję Żonkile wspierają w tym roku nowi ambasadorzy i ambasadorki m.in.: Irena Santor, Janusz Gajos, Andrzej Piaseczny i Aleksandra Popławska.
19 kwietnia 2022 zachęcamy do przypięcia żonkila na znak, że #ŁączyNasPamięć.
Agnieszka Franczak