„ Zło nie rodzi dobra, ale nie zwycięży dobra. 79. rocznica wyzwolenia Auschwitz.”
27 stycznia 2024 r. obchodziliśmy 79. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz - Birkenau. Przewodnim motywem obchodów był w tym roku człowiek, czego wizualnym symbolem były twarze ludzi więzionych w Auschwitz, uwiecznione na rysunkach wykonanych w czasie istnienia obozu oraz po wojnie.
Do momentu wyzwolenia przez żołnierzy Armii Czerwonej na terenie obozu przebywało ok. 7 tys. więźniów. Niemieccy naziści zamordowali w Auschwitz ok. 1,1 mln osób, głównie Żydów, Polaków, Romów, sowieckich jeńców wojennych oraz ludzi innych narodowości. Dziś dla świata Auschwitz jest symbolem Zagłady i okrucieństw II wojny światowej. W 2005 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
W związku z tą jakże ważną historycznie datą, tuż przed feriami, w piątek 12.01.2024r., klasa VIII „a” wzięła udział w e-lekcji poprzez stronę Muzeum Auschwitz - Birkenau. Wizyta w autentycznym Miejscu Pamięci jest unikatowym doświadczeniem edukacyjnym dla każdego, ponieważ osoby, które nie mogą odwiedzić byłego obozu Auschwitz, mają możliwość zapoznania się z jego historią dzięki edukacji prowadzonej przez Internet. Jest to kompendium wiedzy o historii niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Informacje zawierają wstęp historyczny, fragmenty relacji byłych więźniów, fotografie i dokumenty archiwalne, mapy, przykłady sztuki obozowej, a także ćwiczenia dydaktyczne. Adresatem lekcji są przede wszystkim uczniowie, których temat nie tylko dogłębnie porusza, ale daje przede wszystkim dużo do myślenia…
A.Franczak