Wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji znajdują się w czołówce popełnianych czynów zabronionych. Dlatego – jak pokazuje praktyka funkcjonariusze Straży Miejskiej, często zajmują się właśnie tymi sprawami. Nie mniej jednak każdy życzyłby sobie, by proporcje były inne – niestety, biorąc pod uwagę złe nawyki, nieznajomość przepisów i ciągły opór ze strony kierowców – jest to mało realne. Należy mieć świadomość, że decydowana większość interwencji zgłaszanych przez mieszkańców Lubania dyżurnemu Straży Miejskiej, dotyczy wykroczeń komunikacyjnych. Świadczy to o tym, że dla części uczestników ruchu drogowego, niewłaściwie zaparkowane pojazdy stanowią faktyczny problem.
Uruchamiając na stronie internetowej zakładkę „MISTRZOWIE PARKOWANIA” ze zdjęciami samochodów zaparkowanych w miejscach do tego nie przeznaczonych, mamy na celu ukazać, że interwencje są jak najbardziej zasadne i często konieczne.
Straż Miejska w Lubaniu chce również podkreślić, że jej zamiarem nie jest prowadzenie walki z kierowcami, lecz uświadomienie im, że pozostawianie pojazdu w sposób utrudniający korzystanie z drogi innym uczestnikom ruchu, często powoduje realne zagrożenie.
Nie rzadko stawianym zarzutem wobec Straży Miejskich i Gminnych jest stwierdzenie, że zajmują się one jedynie parkowaniem. Nie jest to do końca prawda. Jeżeli weźmiemy pod uwagę wymienione wyżej argumenty, zrozumiemy skąd to wynika.
Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że pojazdów na drogach jest bardzo dużo a ich liczba sukcesywnie wzrasta, zaś miejsc parkingowych niestety często brakuje. Niemniej jednak przepisy są po to, by je przestrzegać. Pozostawienie pojazdu np. w sposób uniemożliwiający przejście osobom pieszym, na miejscu dla osoby niepełnosprawnej, bądź na terenie zieleni miejskiej, nie może uzasadniać argument typu:”nie miałem/am gdzie zaparkować.” Nie tylko prawo, ale i kultura wymaga, by nie utrudniać korzystania z drogi innym jej uczestnikom, zwłaszcza, gdy robimy to dla własnej wygody, świadomi grożących sankcji karnych za ten czyn.